Raf Sistemleri Çeşitleri

İşletmelerin veya şirketlerin kendi ürünlerini saklama ve koruma ihtiyacı arttıkça raf sistemlerine duyulan ihtiyaçta artmaktadır. Özellikle doğru raf sistemleri çeşitleri tercihlerinde bulunulması için göz önünde bulundurulması gereken bir takım kriterler vardır. Bu kriterler işletmelerin veya şirketlerin raf sistemlerine ne amaçla ihtiyaç duyduğu ve ürünlerinin özelliklerine göre ne tür raf sistemlerinin gerektiğidir.

Raf Sistemleri Çeşitleri
Raf Sistemleri

Depo gibi alanlarda kullanılması gereken raf sistemlerinin analizi iyi yapılmalıdır. Ürüne bağlı olarak çok farklı raf sistemi mevcuttur. Depo içerisine yerleştirilmesi gereken raf sistemlerinin ürünlere ulaşımın kolaylık sağlaması açısından da büyük önem taşımaktadır. Ayrıca Türkiye gibi deprem bölgesi yükse olan bir İstanbul‘da RafGrup olarak çalışanların güvenliği önceliklidir. Verilen raf sistemlerinin hizmeti de uzmanlarla beraber yürütülmektedir.

Raf Sistemleri Çeşitleri Nelerdir?

Raf sistemleri çeşitleri üç farklı başlık altında toplanmaktadır. Bunlar;

Çelik Raf Sistemleri

Çelikten yapılma olan çelik raf sistemlerinin kalın olma özelliklerine göre 100 kiloya kadar yük taşıma özelliğine sahiptir. Tablaları DKP sac malzemesinden oluşmakta olup L profilli ayakları vardır. Ayrıca sac malzemesinin kaliteli olması oldukça önemlidir. L profilli ayaklarında bulunan delikler ile çelikten olan raflarda olan delikler cıvata veya somun yardımı ile birleştirilip bağlantı kurulur.

Hafif Orta Yük Raf Sistemleri

Geçme olarak anılan, hafif olan ürünlerin taşımasında çok kullanılan raf sistemleridir. Her ayrı rafta en fazla 350 kilo yük taşıyabilmektedir. Hafif orta yük raf sistemleri, ayakları kutu şekilde olan profillerden oluşmaktadır. Kutu şeklinde olan profillerin her birinde delikler bulunmakta olup yatay kayıtlar birleştirilerek ayakların bağlantısı sağlanmış olur. Sac malzemesinden oluşmakta olan tablalar ise yatay kayıtların üstüne veya içine oturtularak destek arttırılır.

Ağır Yük Paletli Depo Raf Sistemleri

Palet şeklinde olan raf sistemleri çeşitleri yüklerinin özellikle ağırlıkları fazla olan yüklerin taşınmasında kullanılan bir raf sistemleridir. Her ayrı raf kendi içinde en fazla 2000 kiloya kadar yük kapasitesi vardır. Profiller taşınması muhtemel olan yüklere göre doğru tercihte bulunulmalıdır. Ağır yük paletli depo raf sistemlerinde ayaklar sac malzemesinin büküm şeklini alması nedeniyle CC profilli, kutu profilli, I profilli olmaktadır. Yatay kayıtların taşınması muhtemel yüklerin ağırlıklarına göre değişmektedir.

“Raf Sistemleri Çeşitleri” için bir yorum

Yorumlar kapalı.