Paslanmaz Raf Sistemleri Modelleri

Paslanmaz raf sistemleri modelleri; birçok tasarımın ana malzemesi olan paslanmaz çelik, üretim hizmeti veren firmalar tarafından kullanılmaktadır. Yaratıcılık ve ilham kaynağına bağlı olan çelikler, çeşitli modellerde ve ürünlerde kullanılmaktadır. Paslanmaz çeliklerin kullanım sebepleri, dayanıklı olması, çevresel faktörlerden etkilenmemesi, her türlü desene uygun olması, renk seçenekleri geniş olması, estetik görünümü ve kaliteli bir malzeme olmasıdır. Özellikle projelerde bulunan özel ürünler, paslanmaz çelikten tasarlanmaktadır.

Paslanmaz Raf Sistemleri Modelleri
Paslanmaz Raf Sistemleri

Paslanmaz raf sistemleri modelleri raf sistemlerinde de kullanılmakta ve avantajları bakımından diğer malzemelerden bir adım daha öne çıkmaktadır. Çeliğin paslanmaz özelliği 1913 yılında bir İngiliz metal mühendisi tarafından bulunmuştur. Mühendis, karbon karışımlarını bir araya getirmiş ve çeliklerin paslanmaz olduğunu kanıtlamıştır. Raf sistemleri içinde, en kolay ve en hızlı kurulum sahip olan paslanmaz raf sistemleri, oksitlenmeye karşı son derece dayanıklıdır. Ayrıca renklerde solma ve matlaşma gibi istenmeyen durumlar söz konusu değildir.

Paslanmaz Raf Sistemleri Modelleri Özellikleri

Paslanmaz raf sistemleri modelleri, çürüme ve aşınma gibi problemlerin olmadığı raf sistemleridir. Bu sistemlerin en büyük avantajı, kolay temizlenebilir olması ve çeşitli kimyasal türü sıvalara karşı dayanıklı olmasıdır. Bu özellikleri sayesinde eczaneler de ve sağlık kuruluşlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Paslanmaz raf sistemlerinde kullanılan çelikler, kırılmadan ve 90 dereceye kadar eğilme veya işlenme özelliğine sahiptir. Bu sebeple, şıklığın ve estetik görünümün ön planda tutulduğu alanlarda da kullanılmaktadır. Paslanmaz çeliklerin diğer bir özelliği ise, yüksek sıcaklığı ve olumsuz hava koşullarına dayanıklı olmasıdır. Raf üretiminde kullanılmasının diğer bir sebebi ise, ekonomik ve her türlü ortama rahatlıkla uyum sağlayabilmesidir. Paslanmaz çelik malzemelerin sertlik derecesi bir hayli yüksek olmasından dolayı, kapladığı tasarımlarında ömrünü uzatmakta ve deformasyon gibi kapladığı ürünün yapısının bozulmasını engellemektedir.

Paslanmaz raf sistemlerinin maliyet açısından da büyük getirisi vardır. Bakım istemesi ve kısa vadede tekrar boya gerek simi göstermemesi, paslanmaz raf sistemleri modelleri kullanan firmalara da maddi açıdan destek olmaktadır.Paslanmaz raf sisteminin en sık kullanıldığı alanlar, sağlık ve hijyenin ön planda tutulduğu ofislerdir. Demir, hava ile temas ettiği nokta, zaman içerisinde paslanma sorunu yaşamaktadır. Bu paslanma, demir üzerinde bakterilerin üremesine neden olmaktadır.