Palet Rafları Modelleri

Palet Rafları ModelleriPalet raflarının seçimi için birçok etken vardır. Özellikle RafGrup olarak bu etkenleri göz önünde bulundurarak  için en uygun raf sistemi tercihinde bulunulmasını sağlamaktadır. Öncelikle palet rafları modelleri için ne kadar fiyat harcama yapılması gerekmektedir, mekanda palet raflarının kullanılması için ayrılan alan ne kadardır, mekanın yükseklik ölçüsü nedir, ne tür paletli ürün kullanımı vardır, paletli ürünleri ne kadar aralıklarla ihtiyaç oluyor, paletli ürünlerin raf ömürleri ne kadar, ürünler için FIFO çalışma sistemimi yoksa LIFO çalışma sistemimi gereklidir, paletli ürünleri ne kadar stoklama yapılması gerekmektedir gibi sorular palet raflarının seçimi için oldukça önemlidir. Tüm bu sorulara cevap bulunduktan sonra en uygun palet rafları modelleri için gereken sistemler şunlardır;

Zemine Ürün Stoklaması Yapmak

Palet rafları modelleri için zemine stoklama yapmak en ilkel yöntemlerden biridir. Palet raflarının ardı ardına dizilerek korunması ve saklanması sağlanır. Avantajı ise farklı bir ekipmana maddi kaynak sağlama olamaması ve depolamanın yüksek olmasıdır. Dezavantajı ise kişisel olarak her palete erişim kolaylığı yoktur ve alan işgali fazladır.

Sırt Sırta Palet Rafları Modelleri

En çok kullanılan palet rafları modelleri arasındadır. Paletli ürünlerin stoklandığı yerde ayaklar ve yatay kayıtlar desteklemektedir. Mekanın yüksekliğine bağlı olarak palet raflarının için birden çok raf katı imkanı sunmaktadır. Avantajı ise çok yoğun stoklama çözümüne göre ucuz yatırım sağlama ve bütün paletli ürünlere erişim kolaylığı sağlar. FIFO ya da LIFO çalışma sistemleri ile uyumludur. Dezavantajı ise palet raflarının arasındaki alanların olması nedeni ile stoklama yoğunluğu azdır.

İçine Girilebilir ve İçinden Geçişli Palet Rafları

İstif aracının palet rafları modelleri içerisine girebilme imkanını tanıyan raf sistemidir. Paletli ürünler sabitlenmiş olan ve özel şekillendirilmiş raylar üzerine konulur. Bu şekilde sistemin ön tarafı açıkta kalır. Sistemin sağlam olması için ayaklar emniyetli olan profiller ile birbirine bağlantısı sağlanmıştır. Avantajları ise stoklamanın yüksek yoğunlukta olması ve kayar raf sistemlerine göre oldukça ucuz maliyetinin olmasıdır. Dezavantajı ise bütün paletli ürünlere erişim kolaylığı sağlamamakla birlikte istif aracının sistem içinde hareketi sistemin hasar görmesine neden olur.

Kayar Palet Raflar Sistemi

Palet rafları modelleri içerisinde otomatik olarak makaralı sistem ile paletli ürünlerin çıkışı hafif bir eğim ile sağlanmış olur. Ancak aynı paletli ürünler için ideal bir sistemdir. Ürün çeşidi farklı olan stoklama yerlerinde kullanılması önerilmez. FIFO çalışma sistemi ile uyumludur. Avantajı ise yine stoklama yoğunluğu fazla, 20’ye kadar palet genişliği uygulanabilir olması ve istif aracının sistemin içerisine girmesine gerek yoktur. Dezavantajı ise yine palet raflarının içinde her paletli ürüne erişim kısıtlıdır. Diğer raf sistemleri ile karşılaştırıldığında oldukça yüksek bir maliyet söz konusudur.

“Palet Rafları Modelleri” için bir yorum

Yorumlar kapalı.