Metal Raf Sistemleri

Metal Raf Sistemleri
Metal Raf Sistemleri

Metal raf sistemleri, 1625 yılında cam, bira ve tuğla fabrikalarında kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra değişik teknolojiler ve sektöründe önde gelen firmaları tarafından demir döküm işlemlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Metal raf sistemlerinin geniş bir kullanım alanına sahip olması ile beraber raf sistemlerinin üretiminde olmazsa olmaz olan malzeme haline gelmiştir. Metal raflar birçok alanda, yani, fabrikalarda, okullarda, atölyelerde ve ofislerde aktif bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Metal raf, DKP özelliğini taşıyan paket ve rulo şeklindeki farklı ölçülerde kesilmesi ile oluşmaktadır. Kesilen bu metallerin üzerine delme ve bükme işlemlerinin uygulanması sayesinde raf görünümü de elde edilmiş olur.

Metal rafların tercih edilmesinin en önemli sebepleri ise, uzun yıllar kullanılmasını, sağlam olması ve ağır yükleri kolayca taşımasıdır. Rafların taşıması planların yüklerin ağırlığına ve özellikleri göre bağlı olarak değişmektedir. Bu değişimler, rafların üzerinde bulunan deliklerin çapı ve farklı kesintilerdir. Metal rafların kullanılmasını sağlayan aynı özelliklere sahip profil ayakların olması gerekir. Metal raflar, bu ayaklar üzerinde bulunan deliklere kaynak veya cıvata-somun yardımı ile monte edilir. Metal raflarda kullanılan saçların kalınlığı ürünün taşınabilmesi ve daha sağlam olması açısından büyük önem taşır. Raflarda kullanılan saç kalınlığı ise, 0.7 milimetre den başlar ve 2 milimetreye kadar çıkar.

 

Metal Raf Sistemleri Üretimi

Metal raflarda bulunan delikler ise, metalin uzunluğuna ve kalınlığına göre değişmektedir. Aynı değişeme, rafların kullanılacağı alan, taşıyacağı yük ve profilin uzunluğu da etki etmektedir. Standart metal rafların delikleri 26,31,43, 75, 93, ve 60 santimetre gibi farklı ölçülerde üretilmektedir. Metal raf sistemleri uzunluklarında kullanılan profillerin ölçüsü ise, 200, 250 ve 300 santimetre gibi ölçülerde tasarlanmaktadır. Raf tablaları istenilen uzunluk ve yükseklikte montaj edilebilir. Aynı zamanda raflar arasındaki mesafe de istenilen aralıklarda ayarlanabilir.
Metal raflarda zemine temas eden profil ayaklara plastik taban uygulaması yapılır. Bu plastikler zaman içerisinde metal rafların hareket mekanizmasının aktif bir şekilde kullanılmasını sağlar. Aynı zamanda metal modüllerin hareketi sırasında, zeminin çizilmesini de engeller. Raf ve metal profiller boyanmadan önce, mutlaka yağ alma ve pas koruma işlemlerinden geçirilmesi gerekmektedir. Bu işlemlerinin yapılma sebebi ise, kısa süre sonra metal rafların paslanma ve çürüme yapmalarının önüne geçmek amacı ile yapılmaktadır. Ek bilgi olarak metal rafların boyanması işleminde kullanılan standart renk RAL rengi olan 7046 gridir.