Metal raf sistemleri fabrikalarda, depolarda ve küçük atölyelerde kullanılmaktadır. Tasarımlar, kullanılacak alana göre çeşitlilik göstermektedir. Metal raf sistemleri, depolarda bulunan ürünlerin düzenli bir şekilde istiflenmesi için kullanılır. Özellikle küçük alanların kullanım yerlerinin artması açısından oldukça faydalıdır. Metal raf sistemleri, sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bunun sebebi, üretiminde kullanılan metallerdir. Metal, uzun yıllar önce bulunmuş ve günümüz teknolojisi sayesinde geliştirilmiştir. Özellikle sert bir yapıya sahip olması, üzerinde uygulandığı tasarımın kullanım süresini uzatan bir etkendir. Metal raf sistemleri, somunlu ve kaynaklı olarak montaj edilmektedir. Kaynaklı montajların sökümü biraz daha zor olsa da, cıvatalı montajlara göre daha sağlımdır.

METAL RAF SİSTEMLERİNİN YAPIMI

Metal raf sistemlerinin yapımı ise, rulo halinde bulunan saçların istenilen boyutlara göre kesilmesi sonucu yapılır. Kesilen bu parçalara, raf aralığına, raf uzunluğuna ve istenilen raf sisteminin boyuna göre delikler açılır. Açılan bu deliklerden sonra, eğme ve bükme işlemleri gerçekleştirilir. Bu işlemler kullanıcının dilediği formatta gerçekleştirilir. Metal rafların rahat bir şekilde kullanılması için plastik malzemeye ya da cıvatalı somunlara ihtiyaç duyulmaktadır. Metal raf sistemleri, alıcının istediği boyutta ve tasarımda üretilmektedir. Kalınları veya uzunlukları da değişim göstermekte olan metal rafların estetik görünümleri de bir hayli önemlidir. Tüm parçalar birleştirilmesi için kullanılan cıvatalar iyi sıkılmalı ve suya karşı dayanıklı olmalıdır. Metal raf sistemlerinde kullanılan profiller boyanmış olmalıdır. Sebebi ise ilerleyen zamanlarda oluşabilecek paslanmanın önüne geçmektir.

METAL RAF SİSTEMLERİNİN AVANTAJLARI

Metal raf sistemleri, kullanıldığı alana avantaj sağlamaktadır. Bu sistemlerin ilk getirisi, üretilen rafların istenildiği zaman tekrar sökülmesi ve başka bir alana montaj edilmesidir. Birde montaj işlemi cıvata ile yapılan raf sistemleri için bu durum daha da kolaylaşmaktadır. Her ne kadar büyük bir yapıya sahip olsa da, demontaj işlemi oldukça basittir. Metal raf sistemlerinin diğer bir avantajları ise, ucuz işçilik, sağlamlık ve uzun ömürlü kullanımdır. Metal raf sistemleri birçok alanda rahatlıkla kullanılabilir. Aynı zamanda çok farklı depolama işlemleri için uygun bir yapıda üretilmektedir.