Hafif Orta Yük Raf Sistemleri

Hafif Orta Yük Raf SistemleriHafif orta yük raf sistemleri, çalışma alanlarında, küçük atölyelerde ve makine sektöründe kullanılır. Ürünün kullanım sebebi ise, malzemelerin derli toplu bir şekilde dizilmesi, herhangi bir aletin arandığı zaman kolay bir şekilde bulunması ve mekanın görsel açıdan şık görünmesidir. Hafif orta yük raf sistemlerinin çalışma hayatının olmazsa olmazlarındandır. Sağladığı fayda ve kolaylıklar iş disiplini de arttırılır. Be sebeple bir çok sektörde yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle boya üretim depolarında hafif orta yük raf sistemleri kullanılır. Sebebi ise, küçük çalışma alanlarının daha toplu gözükmesini sağlamasıdır. Hafif yük depo raf sistemlerinin üretimi çeşitli malzemelerden yapılmaktadır. Bu malzemelerin kalitesi, yapılan raf sisteminin uzun ömürlü olmasını ve daha kolay olmasını sağlamaktadır.

 

Hafif Orta Yük Raf Sistemleri Yapımı

Hafif orta yük raf sistemleri tasarımı, çok ağır olmayan malzemelerden yapılmaktadır. Orta yükte ürünlerin istiflenmesinde kullanılan raf sistemleri, özellikle cam türü ve binaların dış cephelerinin yalıtımı için kullanılan straforların depolanması için özel üretilir. Ağır sanayi işleri dışında kalan yada ağır sanayinin alt dallarında yer alan ve malzeme açısından yük teşkil etmeyen ürünlerin depolanması için hafif orta yük depo raf sistemleri kullanılır. Bu sistemler, ST 37, ST 44 VE ST 52 standart ölçüleri olan çelik malzemelerden üretilir. Kesimi tamamlanan bu çelik malzemelerin kalınlığı 1.5-2.5 milimetre arası değişmektedir. Diğer saç kalınlıkları ise, 0.7- 1.20 arasında olup rafın kalınlığı, taşıyacağı yüke göre belirlenmektedir. Seçilen çelikler DKP, SAC VE GALVANİZ malzemelerden üretilir. Taşıyıcı traversler ST 37 ve ST 44 malzemelerden tasarlanmaktadır.

Hafif orta yük raf sistemleri üretiminde kullanılan malzemeler, ürünün kullanım alanına göre değişmektedir. Örnek vermek gerekirse, boya atölyesinde kullanılan raf sistemleri, plastik atölyelerinde kullanılan raf sistemlerine göre farklıdır. Özellikle yangın, su ve yanıcı maddeler üzerinde çalışan atölyeler, kalın profilden üretilmiş raf sistemleri kullanmaktadır. Ağır yük depo malzemeleri ile hafif yük depo malzemelerin depolanması için ayrı ayrı raf sistemleri üretilmektedir. Bu raf sistemleri, uluslararası standartlara belirlediği boyut ve ölçülere göre üretilmektedir. Böylece hafif orta yük raf sistemlerinin çeşitlik göstermesi, her sektörde rahatlıkla kullanılmasını sağlamaktadır