Endüstriyel Raf Modelleri

Endüstriyel raf modelleri, depolama sırasında önceden düşünülmüş çözümlerdir. Sektörde bu işleme verilen asim ise, ‘depolama alanında endüstriyel çözümlerdir. Birçok firma tarafından kullanılan endüstriyel raflar, işletmelerin üretim hacmini, depolama ihtiyacını karşılamak, depolanacak ürünlerin rahat bir şekilde ulaşımını ve ürünlerin zarar görmemesini engelleyen sistemlerdir. Endüstriyel alanda kullanılan raflar daha çok hijyen kalitesine uygun ve kullanılacak alana uygun ölçülerde üretilmektedir. Bu alanlar ilaç fabrikaları, boya fabrikaları ve deri fabrikalarıdır. Genellikle endüstriyel raf sistemleri, depolanacak ürünlerin hacmi büyük olan ortamlarda kullanılır. Fiziksel depolama, alan içerisinde yer ile ilgili bir terimdir.

Endüstriyel Raf ModelleriDepolama alanı, açık bir zeminden ve raf sistemlerinden oluşmaktadır. Ürünler depo içerisinde kaldıkları zaman içerisinde bu alana yerleştirilmektedir. Endüstriyel alanda kullanılan raflar, deponun her türlü iklim şartına uygun olması gerekir. Yani aşırı soğuğa ve sıcağa karşı dayanıklı olmalıdır. Yapısı, kimyasallara karşı dayanıklı olması da önemlidir. Endüstriyel raf modelleri, paslanmaz çelikten üretilmektedir. Diğer raf sistemlerine göre daha sağlam ve dayanıklıdır. Daha çok kaba yüklerin depolanmasında kullanılır. Endüstriyel alanlarda kullanılan raflar, üzerine konulan yüklerin ağırlığına göre üretilmektedir. Halı yıkama fabrikaları gibi su ile bol miktarda karşılaşılan işletmelerde de yine bu raf sistemleri kullanılır.

Sık Kullanılan Endüstriyel Raf Modelleri

Endüstriyel alanda kullanılan raf sistemleri, kalıp raflar, konsol kollu raflar ve tek kafesli raflar gibi çeşitlere ayrılır. Kalıp raflar, sürgülü ve büyük hacimli raflar için ideal bir seçimdir. Motor, kalıp ve sert parçalarım depolanmasında, genel olarak kalıp raflar kullanılır. Yüklemeden sonra, ihtiyaç duyulan malzeme kolaylıkla raftan alınabilir. Kalıp rafların diğer bir özelliği ise, montajı son derece basit ve taşınabilirliği kolaydır. Endüstriyel raf modelleri‘nden bir diğeri ise, konsol kollu raf sistemleridir. Özellikle boyut olarak uzun olan ürünlerin depolanmasında kullanılır. Bu raf sistemi, ağırlığına göre değişen ayak ve konsollardan oluşmaktadır. Ayrıca konsol kollu raf sistemlerinin geniş bir ürün depolama yelpazesine sahiptir. Özellikle, ahşap endüstri alanında ve çelik alüminyum üreticileri tarafından yaygın olarak kullanılır. Konsol kollu raf sistemlerinde kullanılan ayaklar tek taraflı ve çift taraflı olarak kullanılmaktadır. Tek kafesli raf sistemleri ise, duvara sabit bir şekilde durmakta ve sadece ön tarafından ürün depolanabilmektedir. Bu sebeple sadece endüstriyel alanda kullanılır.

“Endüstriyel Raf Modelleri” için bir yorum

Yorumlar kapalı.