Dosya Rafı

Dosya rafı kullanım alanı olarak bakıldığında ofis, kamu kurumları, okul gibi alanlarda kullanımı yaygındır. İşletmeler kendi ürettikleri dosyaları arşivleme, saklama, koruma gibi ihtiyaçları vardır. Bu nedenle dosya rafı sistemlerini tercih etmektedirler. RafGrup olarak arşivleme işlemelerinde dosya rafı için daha dayanıklı olması açısından çelik raf sistemleri oldukça fazla tercih edilmektedir. Dosya rafının taşıması gereken ürünün özelliklerine göre üretimi ve kurulumu yapılmaktadır. Dosya rafı aynı zamanda ekonomik açıdan da ucuz olması bir diğer tercih edilme sebebidir. Tasarımı da kurulması gereken ortamın dekoratif yapısına göre istenilen renge göre boyama işlemi de yapılmaktadır. Boyama işleminden sonra 200 derecede fırınlandığından dolayı sağlığı olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir tehlikeli unsur söz konusu olmamaktadır. Aynı zamanda yaşanması muhtemel yangınlar, depremler gibi doğal afetlere karşı da oldukça dayanıklı ve üstünde taşıdığı ürünü koruma özelliği de bulunmaktadır. Dosya rafları için kullanılan ürünlerin zarar görmesini önlemek için dayanıklılık açısından çelik raf sistemleri de bu yüzden tercih edilmektedir.

Dosya Rafı Seçimi İçin Göz Önünde Bulundurulması Gereken Faktörler

Dosya rafını belirlemeden önce dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

  • Öncelikle raf sistemlerini ne amaçla kullanılması gerektiği bilinmelidir.
  • Raf sistemlerinin kurulumu yapılmadan önce muhakkak kurulumu yapılacak alanın özellikleri, tavan yüksekliği gibi kriterlerin bilinmesi gerekmektedir.
  • Rafların üstünde taşınması istenilen ürünün özellikleri ve boyutlarının da bilinmesi gerekmektedir.
  • Raf sistemleri için yapılacak olan harcamanın belirlenmesi de gerekmektedir. Çünkü ayrılan maddi kaynak kurulan raf sistemlerinin yanında ekstra istifleme aracının da kullanılmasını da gerektirebilir.
  • Aynı zamanda rafların üstüne konulacak ürünlere erişimi ne sıklıkla olacak bunun da belirlenmesi gerekmektedir.
  • Raflara konulacak olan ürünlerin raf ömürleri ne kadar olduğunun da bilinmesi önem arz etmektedir. Çünkü raf ömrü kısa ya da uzun olma durumuna göre raf sistemleri de farklılık gösterebilmektedir.
  • Aynı zamanda FIFO ya da LIFO gibi çalışma sistemlerinin de belirlenmesi ve çalışma prensiplerine uyumlu bir raf sistemi tercihinde bulunulması gerekmektedir.
  • Son olarak ürünlerin stoklanması için ne kadar süre verileceği belirlenmelidir.

Yukarıda bahsedilen faktörler dosya rafı için ve diğer raf sistemleri için de geçerlidir. Çünkü bu özellikler dosya rafının doğru ve uygun bir şekilde kurulumunu sağlayacağı gibi uzun vade de herhangi bir sıkıntı yaratmayacak düzeyde olacaktır.