Depo Rafları Modelleri

Depo rafları modelleri ağırlık olarak çok fazla olan ve ürün cinsi palet şeklinde olan özellikler için korunması ve saklanması uygun bir raf sistemidir. Depo rafları modelleri  çoğunlukla ayak ve yatay kayıt şeklinde oluşmuştur. Ayakların belli olması için deponun özellikleri, yüksekliği belirlenmesi gerekmektedir. Bunun içinde üstüne koyulacak ürünlerin ağırlıklarına göre de yatay kayıtların cıvatalı ya da kancalı konektörlerden oluşması gerekmektedir. RafGrup olarak böyle palet ürünlerinin montajı ve sökümü için depo rafları mevcuttur. Uzman kadrosu ile işletmelerin doğru depo rafları tercihinde bulunmasını sağlama amacı taşımaktadır.

Depo Rafları Modelleri
Depo Rafları

Yerleşim yerlerine göre depo rafları ise içerisinde dosya gibi kolay ürünlerin taşınmasında, saklanmasında, korunmasında tercih edilen cıvatalı raf sistemi en fazla 100 kiloya kadar yük taşıma hacmine sahiptir. Özelikle depo raflarının belirlenmesinde derinlikleri, genişlikleri, profilleri, tablaların yapısal olarak kalınlığı ve inceliği ürünü taşıma hacmini etkileyen etkenlerdendir.

Yerleşim Yerlerine Göre Depo Rafları Modelleri

Depo rafları modelleri, saklanması, korunması, taşınması gereken ürüne göre, kurulumu yapılacak yere göre farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar şöyledir;

Sırt Sırta Raf Sistemi; Depo raflarının içerisinde en çok kullanılan ve ekonomik anlamda ucuz olan sırt sırta raf sistemi çok fazla kullanım alanına sahiptir. Paletli ürünlerin kullanımında en çok tercih edilen sistem sırt sırta raf sistemleridir. Depo rafları içinde her paletli ürünlerin birbirinden bağımsız olarak kolay bir şekilde yerleştirilip çıkarılmasını sağlamaktadır. FIFO sistemini destekleyen bir sistemi vardır.

İki Derinlikli Raf Sistemi; İki derinlikli raf sistemleri depo raflarının içerisinde sırt sırta raf sistemine benzerlik göstermektedir. Ürünlerin stoklanmasında İstif araçlarının ucuna uzatma mekanizması takılır. Ardından istif aracının paletli ürüne ulaşımını sağlamak kolaylaşır.

Dar Koridor Raf Sistemi; Depo raflarının içerisinde dar koridor raf sistemi yüksek yerlerde en küçük alanda büyük ürün saklanması ve korunması için ideal bir raf sistemidir. Ancak en fazla 14 metre olması gerekmektedir.

Hareketli Depo Raf Sistemi; Depo raflarının içerisinde iş gücünün dinamik olduğu alanlarda fazla hareketli olunması gereken yerlerde çalışanların üstüne kurulumu sağlanmış bir çeşit sırt sırta raf sistemidir. Depo rafları için bu sistemde bir tane boş alan bırakılarak depo raflarının hareket ettirilmesi sağlanır ve gitmek istenilen alana ulaşılır.

Mekik Sistem; Depo raflarının içerisinde ebatları hemen hemen aynı olan paletli ürünlerin üst üste ya da arka arkaya istif aracı ile beraber hiçbir boşluk bırakılmadan yapılmakta olan koruma ve saklama raf sistemidir. Diğer depo raflarına göre depreme daha çok dayanıklıdır. Ayrıca bu depo rafları istenilen ürüne ulaşmak için diğer paletli ürünü aradan çıkarmaya gerek duymayan bir raf sistemidir.

Tam Otomatik Depo Raf SistemiDepo rafları modelleri için paletli ürünlerin hızlı giriş çıkışlarının fazla olduğu alanlarda kullanılması ideal olan raf sistemidir.