Depo Rafı Sistemleri

İşletme ve kurumların giderek gelişme göstermesi ve ürünlerini pazarlama olanakları artması sebebi ile depo rafı sistemleri için belli bir ihtiyaç ortaya çıkmaya başlamıştır. Özellikle işletme ve kurumların ürünlerini zarar gelmeden saklamak ve korumak istemesi en iyi depo rafı sistemleri için harekete geçmelerine neden olmuştur. RafGrup olarak depo rafları için gerek duyulan malzeme, düşük fiyatlar, uzman kadro ile tamamen bu ihtiyaçların giderilmesi çalışmaktadır.

Depo Rafı Sistemleri

Yüksek İrtifalı Depo Rafı Sistemleri

Depo rafları olarak yüksek yerlerde kullanılması muhtemel en iyi raf sistemleri şunlardır;

Giydirme Raf Sistemleri

Depo rafı sistemleri için hem saklama, koruma ihtiyacını gidermekte hem de dış cephe ve çatı gibi ihtiyaçları da karşılamaktadır. Bu depo rafları yüksek yerler için uygun olduğu gibi kullanılacak yer ile ilgili yüksek düzey tasarrufu sağlayarak az alan işgali sağlamaktadır. Reachtruck gibi koruma ve saklama makineleri kullanılmaktadır.

Kayar Raf/ Arkadan İtmeli Sistemler

Arka arkaya dizilmiş ve bir alan oluşturan ayaklar ile beraber ayaklar arasında oluşturulan makara sistemleri sayesinde hem yükleme yapılma imkanı hem de boşaltma imkanı sağlanmaktadır. Bu depo rafları tahliye için hazırda tutulan paletlerin ile arkasında bulunan paletlerin arasında ayırma sistemi vardır. Bu durumda birinci palet boşaltıldıktan sonra ikinci palet bu sistem sayesinde hemen hazır duruma gelir. Aynı zamanda arka arkaya bulunan paletlerin birbiri ile hiçbir alakası bulunmamaktadır. Herhangi bir baskı söz konusu olamaz.

Hareketli Raf Sistemleri

Depo rafı sistemleri içerisinde bulunan motor sayesinde küçük alanlarda ürünlerin saklanması ve korunması için oldukça kullanışlı bir sistemdir. Ancak motor gücüne göre ürünlerin stoklanması önerilir. Ürün sayısı fazla ise motor hızına göre hareket edilmelidir.

Düşük İrtifalı Depolama Sistemleri

Depo rafı sistemleri için alçak yerlerde kullanılması muhtemel en iyi raf sistemleri şunlardır;

Kutulu Raflar İçin Kayar Raflar

Her boyuttan ürün, kutu için depo rafları olarak siparişler için kayar depo rafı sistemleri FIFO sistemi ile uyumlu çalışabilen bir raf sistemleridir.

Mezanin Tip Raf Sistemleri

Depo rafları için gerekli olan küçük ve ürün miktarı fazla olan saklama, koruma ihtiyacını gidermek için sık kullanılan bir raf sistemidir.

Sipariş Hazırlama Raf Sistemleri

Bu depo rafı kullanım açısından 4 tona kadar yük taşıma kapasitesi ile beraber rafların genişliği ve derinliği özelliğine sahip bir sistemedir.

Konsollu Tip Raf Sistemleri

Ürünlerin boyutları açısından bir sınırı olmayan bu depo rafı sistemleri iç veya dış alanlarda kullanış kolaylığı sağlamaktadır. Özellikle uzun ürünlerin saklanmasında ve korunmasında kullanımı oldukça sıktır.