Depo Raf Sistemleri Modelleri

Günümüzde işletmelerin ya da şirketlerin ürün saklama ya da koruma ihtiyacı raf sistemlerinin önemini artırmıştır. Bunun için işletmelerin doğru raf sistemleri tercihinde bulunması, kendi ihtiyaçlarına göre depo raf sistemleri modelleri tercih etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda RafGrup olarak uzman kadrosu ile işletmelerin doğru raf tercihlerinde bulunmasını sağlama amacı taşımaktadır.

Yüksekliği Fazla Olan Depolama Sistemleri Modelleri

Sırt Sırta Depo Raf Sistemleri

Depo Raf Sistemleri Modelleri
Depo Raf Sistemleri

Çok fazla sayıda ürünü olan işletmelerin en çok kullandığı depo raf sistemleri modelleridir. Aynı zamanda paletli sistemlerin kullanılması içinde uygun olan sırt sırta depo raf sistemlerinin, alan işgalini asgari düzeyde tutan, ulaşımın kolay olmasını sağlayan, el ile ya da otomatik istif imkanı sağlayan bir raf sistemleridir. Rafların yüksekliği, derinliği, esnekliği gibi FIFO çalışma sistemi ile uygun bir şekilde avantaj sağlayan depo raf sistemleridir.

İkili Derinlikte Depo Raf Sistemleri

Sırt sırta depo raf sistemlerine benzemekte olan ikili derinlikte depo raf sistemlerinin çok fazla sayıda ürün miktarına sahip olan işletmeler için oldukça uygundur. Alan işgalinin asgari düzeyde olması, ulaşımın kolay sağlanması, otomatik saklama ya da koruma gibi kullanım olanağı yüksek depo raf sistemleridir. LIFO-FIFO gibi çalışma sistemlerine uyumu kolay ve depo raf sistemlerini yüksekliği, derinliği, esnekliği yine avantajları arasındadır. Ancak ek olarak saklama ve koruma sağlayacak olan mekanizmalara uzatma çatalları gerekmektedir.

Tek Paletli Depo Raf Sistemleri

Yüksek depo raf sistemleri modelleri içinde ağır olan yüklerin taşınmasında, saklanmasında, korunmasında oldukça sık kullanılmaktadır. Özellikle iki ayak arasında bir palet saklama ya da korunma imkanı sağlamakta olan tek paletli depo raf sistemlerinin genelde sandık ya da kafes gibi paletlerde ürünlerin saklanmasına ya da korunmasına imkan vermektedir. Yine aynı şekilde ulaşımı kolay, alan işgali az düzeyde, öncelikli siparişlerin hazırlanmasını hızlandıran bir sistemdir.

İçine Girilebilir Depo Raf Sistemleri

Koridor içerisinde yürümeyi kolaylaştıran içine girilebilir depo raf sistemleri modelleri, ürün sayısı az ancak ağırlığı fazla olan ürünlerin korunması ya da saklanmasında kullanılan bir sistemdir. Ancak ürünlerin muhakkak uzunlukları, genişlikleri aynı ölçüde olması gerekmektedir. Bu sistemin avantajı ise ürünün zarar görmeden bloklar şeklinde depolanması imkanı sağlamaktadır.