Civatalı Çelik Raf

Civatalı Çelik RafCivatalı Çelik Raf Sistemleri, küçük çağlı depolarda, hafif malzemelerin kullanıldığı atölyelerde ve depolama alanlarının az olduğu odalarda kullanılan sistemlerdir. Raf Grup raf imalatı çözümünün kısa bir inceliği olarak civatalı raf sistemleri, raf ayaklarının tabakalara çapraz bir şekilde bağlanması ile oluşur. Basit, kullanışlı ve kolaylıkla sökülüp tekrar montajın yapılabileceği cıvatalı raf sistemleri çelik malzemeden oluşmaktadır. Sektördeki satış fiyatı oldukça ekonomik ve seçilen malzemeye göre kullanım yapısı da oldukça basittir. Civatalı çelik raf sistemlerinde 4 adet L profil kullanılır. Bu profillerin kalımlı, rafın taşıyacağı yüke göre değişmektedir. Aynı zamanda ayaklar da yine L görünümlü profilden üretilir.

Ölçüler genel olarak 1.5 milimetre ile 2 milimetre arasında değişmektedir. Raf sistemlerinde kullanılan profiller ise 40×40 milimetre ya da 40×60 milimetre ölçülerinde kullanılmaktadır. Civatalı çelik raf sistemlerinin ana omurgası, L profilden oluşan ayakların üstünde yatay ve dikey delikler kullanılmaktadır. Bu delikler ise raf tabakaları ayaklarına bağlanır. İstenilen raf aralığının oluşması, yine bu delikler sayesinde sağlanır.

 

Civatalı Çelik Raf Ölçüleri

Cıvatalı raf tablalarının ölçü ve kalınlıkları farklılık gösteril. Yükünüzün, cinsine ve ağırlığına göre uygun ölçüyü tercih edebilirsiniz. Genel olarak raf tablaları 0.70 milimetre kalınlığından başlayıp, 2 milimetre kalınlığına kadar çıkar. Raf tablaları ve profil ayaklar DKP özellikleri bulunan paket veya rulo saçlarının CNC tezgahlarında işlenmesinden sonra meydana gelmektedir. Delik delme, raf bölgelerinin ayarlanması ve büküm işlemleri yapılması sonucu tablalar profil ayakları oluşturmaktadır. Cıvatalı raf tablalarında bulunan deliklerin görevi, L profil ayaklarının bağlantısının kolay bir şekilde yapılmasını sağlamasıdır. Ayak yüksekliği ise 200 cm ile 300 cm arasında değişmektedir. L profil ayakların cıvatalı raf sistemlerinde tablaların bağlantısı cıvata- somun ile yapılmaktadır. Kullanılan cıvata-somun çeşidi ise, M13 tipi olan somunlardır. Oldukça sağlam ve kolay kolay gevşeme yapmayan bu somunlar, 13 lük cıvata başı anahtar ya da özel vidalama aletleri ile sıkılır. Cıvatalı raf sistemleri, kullanılacağı alanda bulunan duvarlar sabitlenmelidir. Bunun sebebi deprem ya da olası sarsıntı da raf sisteminin düşme riskini ortadan kaldırmaktır. Civatalı çelik raf sistemlerinde kullanılan L profili ve diğer ayaklar boyanarak, paslanmaya karşı önlem alınmalıdır. Boyanan rafların tozlanma olasılığı bir hayli düşüktür