çelik rafRaf sistemleri içerisinde en çok tercih edilen çelik raf sistemleri düşük maliyetli ve pratik kurulumu sayesinde kullanımı oldukça kolaydır. Bu nedenler en çok tercih edilme sebepleri arasındadır. Özellikle İstanbul Raf Grup olarak çelik raf sistemlerinin talebe göre çok farklı renk seçenekleri sunması yönünden avantajlıdır. Ayrıca istenilen boyama işlemi gerçekleştirildikten sonra fırınlama işlemi de sağlanarak çelik raf sistemlerinin sağlık açısından olumsuz olma durumunu da yok etmektedir. İşletmelerin, büyük şirketlerin kendi ürünlerinin kapasite ihtiyaçları arttıkça çelik raflara talepte çoğalmaktadır. Ürünlerin saklanması ve korunması bakımından oldukça önem arz etmektedir. Çelik rafların verimli kullanım kolaylığı sağlaması ve taşıma kolaylığı olması açısından serbest alan imkanı sunması en büyük avantajlarından biridir. Aynı zamanda iş gücü performansından ve zamandan oldukça tasarruf sağlayan çelik rafları, işletmelerin doğru tercihiyle kısa vade de yatırımın geri dönmesini sağlamaktadır.

Cıvatalı Arşiv Çelik Raf Sistemleri

Çelik raf sistemlerinden biri olan cıvatalı arşiv çelik rafları dosya rafları, klasör rafları, çelik kitaplık gibi farklı adlar ile anılmaktadır. Depo ya da ofislerde çoğunlukla tercih edilmektedir. Arşiv rafının 4 köşeden cıvata somunları ile desteklenen ayakları ile depreme karşı dayanıklıdır. Ayrıca muhakkak sağlam olması açısından duvar ile de bağlantısı yapılması gerekmektedir. Bağlantılar L profillerle ve dubel vasıtasıyla yapılabilmektedir. Aynı zamanda cıvatalı arşiv rafları üst bağlantı noktaları ile birbirlerine birleştirilerek sabitlenmesi sağlanmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki cıvatalı arşiv çelik raflarının en yüksek 100 kiloya kadar yüklerin konması gerekmektedir. Çünkü 100 kilodan fazla olabilecek ürünlerin konulması durumunda bir noktadan sonra çelik tablaların eğilip bükülme durumu ortaya çıkacaktır. Ayrıca cıvatalı arşiv çelik raf sistemlerine de bir noktadan ayak ile basılması durumunda da yine aynı şey söz konusu olacaktır.

Paslanmaz Çelik Raf Sistemleri

201 kalite ve 304 kalite paslanmaz çelikten oluşan raf sistemleridir. Parlak bir yüzeye sahip olan paslanmaz çelik raf sistemleri, paslanma oluşmaması adına elektropolisaj işlemi uygulanmaktadır. Ayrıca soğuk hava depolarında kullanım sağlanacaksa paslanmaz çelik rafları için daha çok tercih edilmektedir. 304 kalite paslanmaz çelik rafları tercih edilir. Paslanmaz çelik raflarda tel ya da tabla şeklinde üretimi yapılmaktadır. Bu daha çok talebe göre değişmektedir.