Arşiv Sistemleri

Arşiv SistemleriArşiv sistemleri, farklı kurumların, işletmelerin iş faaliyetleri sonucunda ürettikleri ve saklanması, korunması önemli olan belgelerin istiflenmesini sağlamaktadır. Bu belgelerin bir arada tutulup stoklanmasına da genel olarak arşiv denilmektedir. Fazla olan belgelerin stoklanması, saklanması, korunması için ofislerde bir dolapta tutulmakta, büyük kurumlarda farklı bir alanda raflar şeklinde korunması ve saklanması sağlanmaktadır. İşte bu nokta da RafGrup olarak arşiv sistemleri devreye girmektedir. Arşiv sistemlerinin kullanım amacı ise sadece belgelerin saklanması anlamında değil aynı zamanda belgelerin her türlü tozdan, nemden, rutubetten korunması için de oldukça önemlidir. Ayrıca saklanan ve korunan belgelerin daha sonra tekrar kullanılma amacı taşıdığı için de muhakkak kolay erişim imkanı sağlayacak bir arşiv sistemlerinin kurulumu sağlanması gerekmektedir.

Arşiv Sistemleri İçin Gerekli Olan Kriterler

Arşiv sistemleri talebe göre istenen boyutlarda ve kullanım amacına uygun bir şekilde üretimi yapılmakta ve kullanılan malzeme açısından kapak, çekmece sayılarına kadar çok farklı talepleri yerine getirebilmektedir. Bu özellikleri ile beraber önemli olan arşiv sistemlerinden istenilen verimin alınabilmesidir. Bunun için de göz önünde bulundurulması gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterler;

  • Öncelikle raf sistemlerini ne amaçla kullanılması gerektiği bilinmelidir.
  • Raf sistemlerinin kurulumu yapılmadan önce muhakkak kurulumu yapılacak alanın özellikleri, tavan yüksekliği gibi kriterlerin bilinmesi gerekmektedir.
  • Rafların üstünde taşınması istenilen ürünün özellikleri ve boyutlarının da bilinmesi gerekmektedir.
  • Raf sistemleri için yapılacak olan harcamanın belirlenmesi de gerekmektedir.
  • Aynı zamanda rafların üstüne konulacak ürünlere erişimi ne sıklıkla olacak bunun da belirlenmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki kriterler arşiv sistemleri için oldukça önemlidir. Çünkü arşiv rafı modeline, tasarımına göre oldukça farklı türleri bulunmaktadır. Bu türler arasından mekana en uygun arşiv sistemlerini yerleştirmek uzun vade de daha çok verimli olacaktır.

Arşiv rafları aynı zamanda raylı arşiv dolapları olarak da çeşidi bulunmaktadır. Sistem içerisinde bir araya toplanan dolaplar ray üzerinde hareketi sağlanarak böylece az işgali ile serbest çalışma alanı sağlamaktadır. Ayrıca dolapların kullanımı açısından da rahat bir düzen oluşturulmuş olmaktadır. Bu durumda arşivlerin kullanışlı olmasından dolayı zamandan tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Dayanıklı yapısı ile arşiv sistemleri bir tane kilit ile koca sistemi kilit altında tutma imkanı da sağlamaktadır. Monte ve de-monte özellikleri ile kolayca istenilen yere taşıma imkanı da sunmaktadır.